حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

سلولیت چیست | راه های درمان سلولیت

سلولیت چیست | راه های درمان سلولیت

سلولیت چیست. یک وضعیت بسیار آزار دهنده و رایج در بین خانم ها است که ۹۸ درصد از خانم ها مبتلا به این عارضه هستند. سلولیت به شکل حفره حفره روی پوست نمایان می شود.

داشتن سلولیت هیچ گونه خطر جسمانی ندارد تنها ظاهری ناخوشایند را در پوست ایجاد می کند. و ممکن است برای افرادی که دچار این عارضه هستند استرس و اظطراب هایی را ایجاد کند.

در ادامه این مقاله علل بوجود آمدن سلولیت ها را بررسی خواهیم کرد. و اینکه رژیم های غذایی چه تاثیری روی سلولیت ها می گذارند. و چگونه می توانیم از شر سلولیت ها خلاص شویم.

سلولیت چیست

سلولیت یا لیپودیستروفی، حالتی است که پوست بسیار کمرنگ شده و دچار فرو رفتگی هایی می شود که در اصطلاح عام به این حالت ” پوست پرتغالی” می گویند. این حالت  ناشی از تغییر در ساختار سلول های چربی و بافت های همبند است که در زیر سطح پوست شما قرار دارند.

سلولیت

این تغییرات باعث می شود سلول های چربی بسیار بزرگ شوند و به بافت سلول های همبند فشار وارد آورند و شکل این سلول ها تغییر کند.

علاوه بر اینها ممکن است با اختلال در خونرسانی سلولیت ها ی آسیب دیده ممکن است باعث جمع شدن مایع اضافی در بافت ها شود.که این حالت باعث فرورفتگی ها زیاد روی پوست می شود.

جالب است این نکته را نیز بدانیم که سلولیت بیشتر در زنان دیده شده و در ران ها، باسن و شکم بیشتر دیده می شود.

 درجه بندی سلولیت چگونه است

درجه یک : که پوست در حالت ایستاده صاف و بدون فرورفتگی است اما در حالت نشسته پوست پرتغالی است.

درجه دو: پوست در حالت نشسته و ایستاده پوست پرتغالی است.

درجه سوم: پوست در حالت ایستاده دارای فرورفتگی های عمیق است و به اصطلاح حالتی پوست پرتغالی است.

پوست پرتغالی

در حال حاضر هیچ روش ۱۰۰ درصدی برای ازبین بردن این حالت اثبات نشده است. اما ما به شما استفاده از روش هایفوتراپی را پیشنهاد می کنیم که درصد بالایی از رضایت را در بین افراد تحت درمان مشاهده کرده ایم!!!

خلاصه این بخش این است که سلولیت ها فرورفتگی هایی هستند که بیشتر در اطراف ران، باسن و شکم ایجاد می شود.

دلایل ایجاد سلولیت چیست ؟

دلایل ایجاد سلولیت به درستی مشخص نیست و می تواند ترکیبی از چند عامل باشد.اما رایج ترین این دلایل: هورمون ، جنسیت، سبک زندگی و التهاب ها است!!!

با این وجود سن، حساسیت ژنتیکی و ظاهر بدن نیز ممکن است نقشی در ایجاد سلولیت ها داشته باشد.

هورمون

سلولیت ها ممکن است به دلیل تغییر در سایز و ساختار سلول های چربی بوجود بیایید.

به همین دلیل پیشنهاد شده است که هورمن هایی مانند انسولین و کاتکول آمین ها، در تجزیه و ذخیره چربی ها نقش دارند و تاثیر بسزایی در شکل گیرری سلولیت ها دارند.

و به طور مثال گفته می شود که هر گونه عدم تعادل هورمونی که باعث افزایش چربی در و عدم تجزیه در سطح بالای انسولین می شود که می تواند فرد را در معرض ابتلا به سلولیت قرار دهد.

با توجه با اینکه سلولیت بیشتر در خانم ها دیده میشود افزایش هورمون جنسی زنانه استروژن می تواند نقش مهمی در ایجاد سلولیت را بازی کند!!!! این نظریه ممکن است خیلی هم علمی نباشد. امامشاهده شده بدلیل تغییر در سطح استروژن زنانی که تازه به سن بلوغ رسیده اند یا در دوران یائسگی سلولیت ها شرایط بدتری پیدا کرده اند.

جنسیت

 همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفتیم میزان ابتلا زنان به سلولیت در مقایسه با مردان بسیار بیشتر است.

یکی از دلایل این امر نحوه چیدمان بافت های همبند و بافت های چربی در زیر پوست زنان می باشد.

زنان تعداد زیادی سلول های چربی دارند که بصورت عمودی دربدن قرا گرفته اند و تعداد زیادی نیز در بالای سلول ها وجود دارند. برعکس در مردان سلول های چربی بصورت افقی و درکنار هم قرا گرفته اند که دارای حالتی صاف هستند.

این نحوه چیدمان سلول های چربی باعث می شود بافت های همبند بهم بریزد و سلولیت را در بدن زنان ایجاد کند!!

این نوع تفاوت ساختاری نشان می دهد که چرا سلولیت بیشتر در زنان دیده می شود.

سبک زندگی

سبک زندگی امروزیو میزان کم تحرکی در بین زنان و مردان یکی از عوامل بروز سلولیت است. همانطور که پیش از این نیز گفتیم تجمع مایع در بافت ه ظاهر سلولیت را بدتر خواهد کرد که محققان علت این عارضه را عدم تحرک و نشستن های طولانی مدت می دانند.

پس یک راه ساده برای از بین بردن سلولیت ها ورزش و داشتن تحرک است که ظاهری زیبا به پوست می دهد.

التهاب

نظریه دیگری که در ارتباط با سلولیت می توان عنوان کرد، این است که: سلولیت نوعی اختلال در بافت همبند است که در اثر یک التهاب مزمن و درجه پایین بوجود می آید. اما یادمان باشد که این مورد فقط در حد یک نظریه باقی مانده است…..

آیا رژیم غذایی در افزایش سلولیت نقش دارد ؟

تا به امروز نظریه دقیقی مبنی بر تاثیر رژیم غذایی روی سلولیت ها ارائه نشده است. اما گروهی از دانشمندان معتقدند که مصرف زیاد کربوهیدرات ها ممکن است باعث بدترشدن سلولیت شود.چرا که معتقدند مصرف کربوهیدرات ها، میزان سطح هورمون انسولین در بدن را زیاد میکند و باعث افزایش چربی می شود.

علاوه بر این گفته می شود که مصرف زیاد نمک باعث احتباس مایعات در بدن می شود که خود عاملی برای افزایش چربی در بدن می شود.که بدتر شدن سلولیت را بهمراه خواهد داشت.

به این دلیل که مصرف نمک و کربوهیدرات ها باعث افزایش وزن می شوند در نتیجه خطر ابتلا به سلولیت رانیز به دنبال خواهد داشت . چرا که با افزایش وزن مساوی است با افزایش چربی و افزایش چربی مساوی است با سلولیت . پس خانم ها به دلیل احتمال ابتلای بیشتر از مصرف این مواد در رژیم خو خودداری کنند.

البته درستی این نظریه ها بطور کامل اثبات نشده است.

آیا راه هایی برای درمان سلولیت وجود دارد؟

اگر چه هیچ درمان قطعی برای سلولیت شناخته نشده است اما راه های فراوانی برای افراد دچار سلولیت پیشنهاد می شود.

۱: استفاده از کرم و لوسیون ها

بسیاری از شرکت های تولید کننده کرم و لوسیون ادعا می کنند که توانایی از بین بردن سلولیت را دارا هستند. ترکیبات فعالل در این کرم ها شامل :کافئین، رتینول و برخی ترکیبات گیاهی هستند که سازندگان آنها ادعا می کنند که توانایی از بین بردن سلولیت را دارند با استفاده از :

شکستن چربی ها

بهبود جریان خون

بهبود خاصیت ارتجاعی پوست

و کاهش احتباس مایعات، را دارا هستند.

 ماساژ درمانی

گفته می شود مه ماساژ دادن ملایم باعث تخلیه مایع اضافی می شود و در نتیجه ظاهر سلولیت را بهبود می بخشد. و به این دلیل سلول های چربی از هم تجزیه می شوند این باعث هموارتر شدن سطح پوست می شود. استفاده از پودر قهوه بدلیل داشتن کافئین می تواند هنگام ماساژ وضعیت سلولیت ها را بهبود دهد.

استفاده از پودر قهوه

همچنین مطالعات نشان می دهد که ماساژ درمانی در کوتاه مدت می تواند ظاهر لولیت را بهبود ببخشد.

درمان با امواج فراصوت

امواج فراصوت با ایجاد گرما در ناحیه مورد درمان باعث خونرسانی و گردش بهتر جریان خون می شود که این امر باعث بهبود ظاهر سلولیت می شود. برخی مطالعات نشان می دهد که امواج فراصوت موجود در دستگاه هایفوباعث صاف شدن سطح پوست می شود.

می توان گفت که یکی از ایمن ترین و بهترین روش ها برای درمان سلولیت امواج فراصوت است.چرا که  بدون ایجاد عارضه ای به درمان محل مورد درمان می پردازد.

لیزر یا نوردرمانی

دستگاه های لیزر پرقدرت با ایجاد نور بطور مستقیم روی پوست، باعث بهبود ظاهر سلولیت می شوند. تصور می شود که لیزر درمانی با ذوب سلول های چربی و برخی از بافتهای پیوندی که پوست را محکم می کند ، کار می کند. علاوه بر این  ممکن است باعث جوانسازی پوست و افزایش تولید کلاژن نیز شود.

سایر درمان ها

بسیاری از درمان های دیگر وجود دارد که ادعا می کنند سلولیت را درمان و درمان می کنند ، از جمله:

مزوتراپی:  از طریق تزریق بسیاری از ویتامین به پوست.

درمان با دی اکسید کربن: تزریق دی اکسید کربن در زیر پوست.

تزریق کلاژن: تزریق کلاژن به مناطق آسیب دیده.

نتیجه گیری

بطور کلی از این مقاله می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که درمان مختلفی برای بهبود سلولیت وجود دارد، اما راه حل قطعی برای از بین بردن سلولیت اثبات نشده است.

ممکن است جلوگیری از سلولیت کاملاً امکان پذیر نباشد. با این وجود ، استفاده از یک رژیم غذایی سالم ، ورزش و حفظ وزن سالم ممکن است خطر ابتلا به سلولیت را کاهش دهد.

امیدواریم توانسته باشیم راهکار مناسبی را ارائه کرده باشیم. با تهران هایفو همیشه بروز باشید.

ادمین
دیدگاه کاربران 2 دیدگاه
ارسال دیدگاه
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X